Zakupy za granicą: korzyści z karty kredytowej

39220487_lKarta kredytowa jako sposób płatności jest jednym z najbezpieczniejszych środków płatniczych. Płatności dokonywane kartą kredytową nierzadko są zabezpieczone dodatkowym ubezpieczeniem, a same karty kredytowe umożliwiają posiadaczom uzyskanie korzystnych rabatów w ramach programów lojalnościowych. Mimo to, nadal aż 60% Polaków niechętnie podchodzi do idei, jaką jest płatność kartą za granicą.

Polacy nieufni wobec kart i siebie samych

Z przeprowadzonego na zlecenie Citi Handlowy badania, dotyczącego wiarygodności finansowej produktów kredytowych, wynika że karty kredytowe nie należą do ulubionych środków płatniczych Polaków. Respondenci nadal mają bariery związane z używaniem plastiku, na przykład obawiają się kradzieży środków (24% badanych).

Co ciekawe, z badań wynika także, że Polacy nie do końca ufają swoim umiejętnością obchodzenia się z kartą: obawiają się wpadnięcia w spiralę długów (25%) oraz utraty kontroli nad finansami (aż 32% respondentów)[1]. Nie powinien zatem dziwić fakt, że jadąc na wakacje, większość Polaków wybiera wizytę w tradycyjnym kantorze i za mniej ryzykowne uważa podróżowanie z portfelem wypchanym walutą, niż płatność kartą za granicą. Wielu za dodatkowy argument przeciwko plastikowi podaje niekorzystny kurs przeliczania waluty przez banki. Niewielu klientów banków wie natomiast, że właściciele kart mogą liczyć na liczne profity i zniżki, które potrafią bardzo poprawić komfort podróżowania.

Benefity dla podróżników

Jeśli często wyjeżdżamy i korzystamy przy tym z portali rezerwacyjnych, lub często latamy samolotami, warto rozważyć zapoznanie się z ofertą produktów poszczególnych banków. Nierzadko oferują one się bardzo interesujące karty kredytowe, które przy braku opłat warunkowanym terminową spłatą zadłużenia oferują szereg rabatów, voucherów,
a nawet darmowych usług. Zbierane przy okazji płatności kartą punkty nierzadko można wymienić na darmowe loty lub noclegi hotelowe. Może się okazać, że taki produkt jest uszyty dokładnie na miarę naszych potrzeb i koszty przewalutowania zwrócą się z nawiązką w postaci mil, za które darmowo zamienimy bilet w klasie ekonomicznej na bilet w klasie business.

Internet jak globalny bazar

Zakupy dokonywane za granicą nie ograniczają się jednak tylko do tych dokonywanych podczas wakacji czy podróży biznesowych. Coraz częściej możemy kupić interesujące nas artykuły w zagranicznych sklepach internetowych. Asortyment produktów jest niezwykle bogaty – od odzieży i butów, przez niedostępne u nas marki kosmetyków, aż po bilety lotnicze lub wycieczki wystawiane przez zagraniczne agencje turystyczne. Robiąc zakupy przez Internet, nie mamy wyjścia- musimy wynieść się ponad uprzedzenia i uiścić płatność kartą za granicą. Warto mieć w posiadaniu karty kredytowe wydane przez bank należący do tego samego programu lojalnościowego, co nasz ulubiony sklep odzieżowy czy perfumeria.

Rozwiązania dla niezdecydowanych

Istnieją na szczęście sposoby uniknięcia podwójnie naliczanych opłat za przewalutowanie. Niektóre banki mają w ofercie bezpłatne konta walutowe w EUR, USD oraz GBP, do których można podłączyć kartę debetową. Płatność kartą za granicą nie będzie obciążona dodatkowymi opłatami.

Rozwiązaniem mogą być też przedpłacone karty płatnicze, podłączone do konta walutowego. Wiele banków ma w swojej ofercie taki produkt. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli zakupów dokonujemy rzadko i na niewielkie kwoty. Zazwyczaj roczny limit środków na takim koncie jest bardzo nieduży. Posiadanie tego typu karty może także pomóc w pokonaniu psychologicznych barier i obaw przed płatnościami kartą.

[1] MillwardBrown dla Citibanku.